Czym jest termowizja?
Chcąc zrozumieć, jak działają lornetki termowizyjne, musimy zrozumieć najpierw jak działa sama termowizja. Ludzie i zwierzęta widzą tylko niewielką część widma z światła. Ciepło wytwarza promieniowanie podczerwone, które zajmuje większą część wspomnianego widma. Im cieplejszy jest dany obiekt, który obserwujemy przez lornetki termowizyjne, tym więcej promieniowania przedostaje się do otoczenia. Termowizja jest w stanie rozróżnić źródła ciepła oraz nawet najmniejsze różnice w promieniowaniu cieplnym.
Jakie zalety posiadają lornetki termowizyjne?
Lornetki termowizyjne są coraz bardziej popularne i wybierane znacznie częściej niż inne. Korzystają z nich nawet oddziały wojskowe, co świadczy o tym, że są godne zaufania i można używać ich w wielu różnych celach. Spośród najważniejszych zalet, jakie posiadają lornetki termowizyjne, możemy wyróżnić:
- Kompaktowość – używamy ich zazwyczaj w terenie, więc to, że są wygodne w przenoszeniu i mieszczą się do zwykłej torby jest bardzo istotne. Dodatkowo, jak na tego typu sprzęt, są bardzo lekkie.
- Dokładność – obserwując obiekty przez lornetki termowizyjne, mamy pewność, że niczego nie przegapimy. Nie tylko wyłapują obiekty na bardzo dużą odległość, ale także nie zaburzają obrazu mimo tego, że na ich drodze do obiektu pojawiają się utrudnienia, takie jak gałęzie, trawy czy innego typu szumy, które normalne utrudniałyby obserwację.
- Wyraźny obraz – nie musimy się obawiać, że coś będzie niewyraźne lub zbyt rozmazane, aby je rozpoznać, ponieważ lornetki wyposażone są w najlepszej jakości ekrany i cechują się niezwykle wysoką rozdzielczością. Wszystko po to, aby obserwacje mogły być wykonywane jak najbardziej precyzyjnie.
Jak widać, lornetki termowizyjne są warte swojej ceny – to gwarancja niezawodności, trwałości i niepowtarzalnej jakości.